Autorem těchto stránek je majitelka Australského ovčáka Chestera Lucie Vaňková.
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Australian Shepherd

 

Výstava/ Show

Handling nebo-li vystavování je určitě součástí většiny papírových psů. A abychom uspěli v konkurenci je nutné psa perfektně vystavit. Abychom to vzládli je zapotřebí znát standart plemene a hlavně být dokonale sladěný se svým psem.

Pokud máme v plánu Aussii i vystavovat určitě bychom měli začít hned odmalička. Brát postoj a běh něco jako další "povel". Štěně postavíme a necháme mu olizovat například pribináček z našich prstů. Je to určité odměňování za to, že stojí...

Abychom co nejlépe vystavili australského ovčáka je důležité znát standart. Výstavním postojem totiž musíme vystihnout dokonalost svého psa. Musíme dokázat, že naše Aussie přesně odpovídá standartu.
Jelikož víme, že Aussie je spíše delší než vyšší musíme tomu přizpůsobit i postoj.

Při postoji by pes měl působit pozorně a živě. Měl by působit, že jej vystavování opravdu baví. Uši by tedy neměli být sklopené dozadu nýbrž zaujatě nesené. Tedy vysoko nesené.

Při posuzování psa musí rozhodčí hafanovi zkontrolovat zuby. Měli bychom tedy našeho psa zvykat, že se k němu bude naklánět zcela cizí člověk a šahat mu do tlamy. Pes by měl být zcela v klidu. Neměl by utíkat a už vůbec nesmí kousnout. Mohlo by nám totiž hrozit vyloučení psa z kruhu pro agresivitu. Rozhodčí též zkontroluje hrudník a u psů varlata. Po celou dobu "ohmatávání" musí být pes v klidu. Zní to jako maličkost, ale je určitě mnoho psů, kteří nesnesou dotyk od cizích lidí. Aussie má však mít v povaze vyrovnanost a dobrosrdečnost. Samozřejmě, že při setkání s cizími lidmi může být zdrželivější. Avšak né bázlivý či agresivní. Též není vhodné, když se rozhodčí nakloní k psovi, že jej začne pesan okamžitě "pusinkovat".

Neměli bychom i zapomínat, že výstavy se konají jak venku tak i vevnitř. Což znamená přivykat aussíka stát jak na trávě, tak i například betonu či na lineum. Sice asi budete vypadat jako blázni, ale za určitou výhodou je zkoušet postoj ve veřejných prostorách. Pes si navykne, že může být kolem něho rušněji. Ano, asi se budou ostatní kolemdoucí na vás dívat jako na blázna a možná si někteří poklepou na čelo. Ale uvědomte si, že každý z těchto lidí má svůj koníček. Někdo třeba sbírá z hospod podtácky, jiní mají šuplata plná starých fotografií. Pro vás je koníčkem Váš pes. Ostatní si pořizují lepidla, aby mohli etikety z lahví od piv nalepit do svého notesu a vy jen stavíte psa a trénujete na výstavu. Nejste tedy o nic větší blázni než oni :-)

Určitě se ptáte: "Jak to, ale celé probíhá?" Ono je těžší říct, jak to probíhá, když každý posuzovatel má jiný systém. Někdo si nechává předvést psy pohromadě a někdo každého zvlášť.
Co vás na výstavě, ale určitě nemine je nástup. Psy se volají podle katalogového čísla a tak se staví do kruhu. Při vstupu do kruhu si sebou nezapomeňte vzít desky, které jste dostaly, když jste se pro ně stavily v kanceláři. V deskách by mělo být katalogové číslo, papír pro zápis posudku (někdy bývá i připravený diplom). Je též dobré zjistit si, jestli se výsledky zapisují v kruhu anebo v kanceláři. Pokud v kruhu mějte průkaz původu též v deskách. Desky předejte osobě, která je bude vybírat, a po vystavení si je vezměte u stolu v kruhu. Někdy si vás rozhodčí přizve ke stolu i se psem a začne diktovat posudek zapisovatelce. V té době je už rozhodnuto o vašem místě. Přesto je dobré stále svého psa výborně předvést v postoji.
Dále vás bude čekat kolečko či více koleček vně kruhu. Se psem se neběží. Aussík by měl klusat. Pro správné nacvičení si přečtěte opět standart.

Předvedení v "běhu" vás bude čekat ještě jednou a to pouze směrem "tam a zpět".

Určitě je výhodou když s aussíkem po "běhu" zastavíte a pes se okamžitě staví do výstavního postoje. Určitě mi dáte za pravdu, že je lepší když se postaví do postoje, než když bude stále běžet až doběhne k australákovi předním  a bude jej vybízet ke hře :-)
Během vystavování si klidně rozhodčí může měnit pořadí psů. Tedy pokud jste nastupovali jako poslední klidně můžete nakonec skončit první :-)

Pokud vám první výstava nevýjde nevěšte hlavu. O vítězi většinou rozhodují zkušenosti jak psa tak i vystavovatele. Můžete si přečíst několik knížek. Naučit se vše o standartu. Ale zkušenosti jsou to nejdůležitější. Sami to poznáte třeba už u třetí výstavy. Zavzpomínáte jak jste na první výstavě byli zcela vykulení a nervózní. A pak se rozhlédnete a zjistíte, že s vámi pes perfektně spolupracuje, že se skoro sám předvádí :-D

Několik zásad vám se přeci jen ještě přihodím:

Co můžete udělat hned? 
Pokuste se pro začátek aplikovat do všeobecné výchovy svého psíka a také do nácviku vystavování tato praktická doporučení:

Vždy pracujte se psem dobře vyvenčeným, ne však příliš unaveným (s nemocným nebo s oslabeným nikdy!)

Při nácviku na něj mluvte a měňte intonaci hlasu podle toho, zda se cvik daří či nikoliv. Naučte se na svého psa správně mluvit, odlišně intonovat, používejte čitelná gesta rukou i signály těla (časem si řekneme více)

Mluvte tiše, protože jednak pes slyší, daleko lépe než my, lidé, a jednak tím lépe upoutáte jeho pozornost; navíc na výstavě není vhodné na psa povely pokřikovat, neboť to ruší ostatní vystavovatele a rozhodčí vás může v kruhu i napomenout

S pejskem jednejte vlídně, ale trvejte důsledně na provedení požadovaného úkonu

Chvalte ho za každý, byť sebemenší pokrok a pěkné provedení požadovaného vítejte s neskrývaným nadšením

Nebojte se vyjádřit pomocí hlasu své pocity, zejména svou radost a spokojenost, ale i případné zklamání či nelibost

Používejte odměny, zvýšíte pracovní motivaci psa (kousek piškoty, psí krekry, páreček a pod.); psa můžete odměňovat i na výstavě v kruhu, mezi jednotlivými fázemi vystavování - nikde to není zakázáno. Motivací může být i velmi malá, ale oblíbená hračka (myška, gumová kulička, látkový sáček ...)

Zásadně se vyvarujte trestů v průběhu nácviku! Nejhorším trestem může být ostře vyslovené FUJ! nebo přiměřené cuknutí vodítkem, použité ve vhodném okamžiku

Nácvik nesmí trvat příliš dlouho, raději ho rozdělte na více menších částí

Pokud uvidíte, že pes nepracuje se zájmem, změňte náplň, pohrajte si s ním a k práci na předvádění se vraťte později

Chcete-li dosáhnout výborných výsledků, najděte si na psa čas alespoň 10 minut každý den (minimálně měsíc před výstavou), kdy se mu budete po stránce předvýstavní přípravy plně věnovat

Střídejte nácvik a hru, protože uvolnění po vykonání cviku je pro psa stejně důležité jako pro vás

Postupujte od jednoduchého ke složitějšímu; nácvik ztěžujte postupně a teprve v době, kdy pes váš předchozí požadavek bezpečně zvládne

Pokud pes cokoliv nedělá podle vašich představ, hledejte chybu nejprve u sebe a ve vedení nácviku

Všeobecně je vhodný systematický, pravidelný postup nácviků podpořený pochvalami, odměnami a také vašimi kvalitními znalostmi o dané problematice