Autorem těchto stránek je majitelka Australského ovčáka Chestera Lucie Vaňková.
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Australian Shepherd

 

Cruft´s

Crufts

http://www.crufts.org.uk/

   Pokud jde o tuto jedinečnou kynologickou akci, motto výstavy zní: „CRUFTS je pro nejlepší z nejlepších"!

  Začneme trochou historie: zakladatelem výstavy byl pan Charles Cruft, který pocházel z londýnské klenotnické rodiny, avšak sám  se rozhodl v rodinné tradici nepokračovat, neboť zcela propadl kynologii. K té se dostal trochu kuriózním způsobem: začínal jako poslíček a později jako obchodní cestující ve firmě zabývající se prodejem psích keksů. 

  První z řady těchto kultovních výstav se konala v roce 1891 v Královské zemědělské hale v Londýně; jak se zvyšoval počet účastníků, trvání výstavy se prodlužovalo a bylo třeba hledat nové prostory. Od roku 1983 je výstava čtyřdenní a  v roce 1991 se poprvé konala v Birminghamu ve veletržním komplexu N.E.C (National Exhibition Centre). 

  Pan Charles Cruft zemřel v roce 1938; po jeho smrti se pořádání výstavy ujala vdova po něm. Celá akce pro ni však byla příliš náročná a tak její organizaci po třech letech přenechala anglickému Kennel Clubu. Význam a prestiž výstavy rostly; v současné době je považována za nejuznávanější a zároveň největší výstavu na světě (CRUFTS se každoročně zúčastňuje na 20 až 25 tisíc psů; od roku 2003 je tato velkolepá akce v Guinessově knize rekordů uvedena jako největší výstava psů světa). 

  Výstavy se účastní psi, kteří projdou kvalifikačním sítem, tzn. nominují se na některé z tzv. šampionátních výstav (jde o výstavy, kterým Kennel Club pro ten který rok přizná příslušný statut); podmínky jsou odlišné pro psy z Velké Británie a pro psy z kontinentu, tak to určují pravidla CRUFTS. Na ojedinělý význam výstavy poukazuje i fakt, že každý den vysílá televize z výstavy asi hodinovou reportáž a závěrečné soutěže se dokonce vysílají v přímém přenosu. 

  Akce je pořádána v pěti ohromných halách (zabírá plochu větší než 85 000 metrů čtverečních). Po všechny dny se na výstavě konají bohaté doprovodné akce, ať již jde o ukázky práce psů policejních a asistenčních, dále soutěže poslušnosti, předvádění tance se psem, agility, flybalu apod. Pro výstavu je charakteristický komfort, a to zejména pro psy. Každý pes má přidělen vlastní prostorný box; tyto boxy se nacházejí poblíž příslušných kruhů. Kruhy jsou větší, než tomu bývá v našich podmínkách, podle některých pramenů jsou doslova ohromné. Kolem kruhů jsou v několika řadách rozmístěny židle pro přihlížející. Stánky s upomínkovými předměty a chovatelskými potřebami lze nalézt i mezi kruhy, nejen ve zvláštních prostorách. 

  Pokud se týká výstavních tříd a skupin plemen psů, i pro CRUFTS platí, že systém je odlišný od systému používaného v zemích sdružených v FCI. I zde lze psa hlásit do více tříd; s kvalifikací z šampionátní výstavy se pes může přihlásit do odpovídající třídy podle věku či podle kvality dosud dosažených výstavních úspěchů. Psi a feny mají rozdělení do tříd shodné, avšak posuzují se odděleně. 

  Posuzování probíhá podle schválených standardů; rozhodčí má k posouzení mnohem více psů, než je zvykem u nás. Rozhodčí má „k ruce" pomocníky znalé věci, tzv. stewardy. Posouzení sestává z důkladné prohlídky zúčastněných psů ve statice i v pohybu - pak rozhodčí vybere 5 psů, mezi nimiž vybírá pořadí (1st, 2nd, 3rd, Res. a VHC). Challenge Certificate (CC) se zadává jedinému psu a jediné feně a Res. CC se zadává druhým nejlepším; CC pes a CC fena spolu soutěží o Best of Breed (BOB). Každý den se všichni BOB v odpovídající skupině utkají v hlavním kruhu o vítěze skupiny (Group Winner). 

  V poslední večer výstavy se pak koná velkolepé finále, kdy ve světle laserů do závěrečného kruhu nastoupí 7 trubačů a 7 finalistů, a je vybrán vítěz výstavy (Best in Show - BIS) a druhý v pořadí za vítězem (Runner-up). Všichni, kdo tuto výstavu osobně navštívili, o ní mluví v superlativech, a to nejen o celkovém zážitku, který v nich tak velkolepá akce zanechala, ale i o perfektně zvládnuté organizaci hodné obdivu.